Ósmy kontynent – Zelandia

W dzisiejszych czasach można odnieść wrażenie, że nasza planeta ma już przed nami niewiele do odkrycia. Od dawna nie ma już geograficznych białych plam a jej najdalszy nawet zakątek można sobie obejrzeć przez Google Earth, popijając kawkę w wygodnym, ergonomicznym fotelu. Od czasu do czasu elektryzuje jeszcze widomość o jakichś nieznanych starożytnych ruinach ukrytych w resztkach dżungli czy mumii rozmrożonej w syberyjskiej tundrze. Trudno spodziewać się czegoś większego a już z pewnością nie zaginionego kontynentu. Masy lądów i ich geologia są tak dobrze znane, że ledwie starcza w nich miejsca na Atlantydę. Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie, z oparów geologicznej historii wynurzył się zupełnie nowy i nieznany kontynent i nosi on nazwę Zelandia.

Zelandia nadal w wiekszości przykryta jest wodami Pacyfiku, ale nie ma wątpliwości, że w przeszłości był to sporych rozmiarów kontynent, którego pozostałością jest wyspiarski kraj o nazwie Nowa Zelandia. Nowa Zelandia jest pozostalością tego, co zostało po starej czyli jej najwyższe szczyty, obejmujące dodatkowo Nową Kaledonię. Ten zatopiony ląd byl kontynentem bo ma swoją odrębną geologię, która klasyfikuje go do takiej grupy. Dziś 94% jego powierzchni znajduje się pod wodą. Budowa geologiczna tego zatopionego lądu kompletnie odróżnia go od Australii wskazując na jego indywidualny charakter

Odkrycie to okazuje sie być niezwykle ważne, bo kryje w sobie zapewne odpowiedź na wiele trudnych pytań dotyczących historii naszej planety. Zelandia jako lądowa masa istniała jeszcze nad powierzchnią oceanu 53 miliony lat temu. Była ona częścią superkontynentu Gondwana. Gerald Dickens – geolog z Rice University prowadzi pierwsze badania zaginionego lądu i wstępne wyniki są zaskakujące. Okazało sie, że temperatura jaka wówczas panowała na Ziemi w tej części świata była 10-12 stopni Celsiusza wyższa niż dziś. Nie pasuje to żadnego modelu klimatycznego jaki funkcjonuje we współczesnej nauce.

Powierzchnię Zelandii oszacowano na ok. 5 milionów kilometrów kwadratowych i trwa obecnie dyskusja, czy należy do podręczników geograficznych wprowadzić termin: Ósmy Kontynent. Badania trwają i w chwili obecnej naukowcy ze statku badawczego “Joides” pobierają próbki osadów pochodzących z eocenu, próbując zrozumieć ewolucję ziemskiego klimatu. Wstępne wyniki opublikowano na stronie “Geological Society of America”.

Interesujące jest to, że Zelandia jako duży stały ląd jest często wymieniana przy okazji opisywania tzw. Efektu Mandeli. W ostatnich latach spora grupa ludzi widziała kiedyś to miejsce na mapach świata. Podejrzenia na temat istnienia ósmego kontynentu mają swoją dość krótką historię, bo zaczęto taką możliwość brać pod uwagę dopiero w 2014 r. Mimo to w opinii wielu ludzi wiedza na jego temat istniała już wcześniej.

6 comments

 • Dokładnie jak wielki obszar jest pod wodą widać na Google Earth.Zelandia to nie wszystko.Ameryka Południowa jest podtopiona Od samego dołu od Argentyny
  (najwięcej kontynentu pod wodą,widać połączenie z Antarktydą jako jeden kontynent wraz z drugiej północnej strony z A.Południową.Ameryka Południowa była połączona z Ameryką Północną większym obszarem .Wielkie lądy zalane są do okoła
  Florydy była by z pięć razy większa swoją powierzchnią i łączyła by się z Kubą.
  Ogromny obszar zalany jest do okoła Indonezji.
  I to daje tam połączenie Australii z Azją.
  Największe zalane tereny to Europa i Euroazja.Z kąd się wziął tak wielki nadmiar tych potopowych wód?

 • Przeciez od dawna wiadomo , ze nowa zelandia byla kontynetem.

 • To znaczy nie tylko Zelandia jest pod wodą

 • Oczywiście, że była większa, dużo większa i połączona z ziemiami bardziej na północny wschód. Wszystkie kontynenty były większe i trochę więcej ziemi na powierzchni. Australia i Zelandia – dzielił je jedynie wąski przesmyk.

 • Ciekawe odkrycie! Ale tak, jak i inne, pewnie ta informacja nie będzie wprowadzona do podręczników szkolnych.
  Gdy patrzę na mapę, to dziwi mnie jedno – Australia jest bardzo blisko Zelandii, jeśli Zelandia została zatopiona, to czy i Australia też nie była kiedyś bardziej wypiętrzona? Co się stało ileś milionów lat temu, że jeden kontynent praktycznie zniknął, a drugi, blisko położony, nie doznał żadnego uszczerbku? Aż trudno uwierzyć, że tąpnęło Ziemią miejscowo.

  • Zelandia leży na osobnej płycie tektonicznej. Dlatego Australii nie ruszyło.

Comments are closed.