CO2 – energetyczna nadzieja

Dziś głównym wrogiem Ziemi nie jest wcale ISIS czy nawet lecąca w naszym kierunku asteroida a niewidzialny gołym okiem dwutlenek węgla. Od lat trwa nad naszymi głowami ożywiona dyskusja nad globalnym ociepleniem, które podobno jest w stanie zniszczyć życie jakie znamy na naszej planecie. Głównym wrogiem są gazy cieplarniane właśnie z dwutlenkiem węgla na czele. Radykalna opcja zakłada powstrzymanie jego emisji co w obecnych warunkach oznacza śmierć energetyczną Ziemi. Tymczasem naukowcy z Teksasu dokonali niezwykłego odkrycia, które daje nadzieję na przyszłość. Udało im się przerobić niechciany przez nikogo dwutlenek węgla na paliwo. Całą sytuację opisuje artykuł w phys.org pt: “Proven one-step process to convert CO2 and water directly into liquid hydrocarbon fuel” (“Udowodniony jednostopniowy proces zamienia CO2 i wodę prosto w płynne paliwo węglowodorowe”)

“Grupa chemików i inżynierów z University of Texas w Arlington udowodniła, że skupione światło, temperatura i wysokie ciśnienie jest w stanie spowodować jednostopniową konwersję dwutlenku węgla i wody wprost w nadające się do użytku płynne paliwo węglowodorowe.

Nowa technologia paliwowa jest nie tylko prosta i tania ale ma także potencjał pomóc w zmniejszeniu globalnego ocieplenia poprzez usunięcie z atmosfery dwutlenku węgla aby stworzyć paliwo. Produktem ubocznym procesu jest tlen, który byłby zwracany do atmosfery co będzie miało wpływ na środowisko naturalne, powiedzieli badacze.

“Nasz proces ma poważna przewagę nad bateriami i wodorem używanym do napędu samochodów bo wiele produktów węglowodorowych jakie powstają w wyniku naszej reakcji, jest dokładnie tym samym co stosujemy w naszych samochodach, ciężarówkach i samolotach, dlatego nie ma potrzeby zmiany obecnego systemu dystrybucji paliw.”, powiedział Frederick MacDonnell, jeden z współprowadzących ten projekt.

W artykule opublikowanym w Proceedeings of the National Academy of Sciences i zatytułowanym: “Solar photothermochemical alkane reverse combustion”, wykazali, że jednostopniowa konwersja dwutlenku węgla i wody w płynne węglowodory i tlen może być uzyskana w reaktorze fototermochemicznym w temperaturze 180-200C po ciśnieniem 6 atmosfer.

“Jesteśmy pierwszymi, którzy użyli światła i temperatury aby stworzyć płyn węglowodorowy z CO2 i wody w jednostopniowym reaktorze.” powiedział Brian Dennis, profesor mechaniki i inżynierii kosmicznej, również współprowadzący ten projekt.

Skupione światło wywołuje reakcję fotochemiczną, która tworzy wysokoenergetyczne półprodukty i temperaturę potrzebną do wywołania termochemicznej reakcji, produkującej węglowodory w jednostopniowym procesie.

Naszym następnym krokiem jest stworzenie fotokatalizatora lepiej odpowiadającego na światło słoneczne. – powiedział MacDonnell. Wówczas o wiele bardzie efektywnie możemy cale spektrum światła aby stworzyć solarne, płynne paliwo.

Autorzy projektu widzą to jako zespół parabolicznych luster, koncentrujących światło słoneczne na katalizatorze, dostarczając ciepło i foto-wzbudzenie potrzebne do zajścia reakcji. Nadwyżka ciepła oddawana byłaby na inne działania przy produkcji paliwa solarnego, włączając w to separacje i filtrowanie wody.

Oczywiście jest to dopiero pierwszy i niewielki sukces w dziedzinie stworzenia nowego paliwa i zanim pierwszy samochód je zatankuje minie z pewnością wiele, wiele lat.
Na dodatek produkcja takiego paliwa jest tania, co w obecnym świecie jest problemem i można być zupełnie pewnym, że kiedy projekt ruszy na skalę przemysłową koszt produkcji w magiczny sposób wzrośnie…

Wykorzystanie niepotrzebnego dwutlenku węgla jako paliwa jest jednak kuszące. Zmieni to cały obecny przemysł energetyczny. Będzie można na dobre zakorkować złoża ropy ale i pozamykać niebezpieczne elektrownie atomowe. W każdym miejscu mną świecie będzie można zbudować niewielkich rozmiarów elektrownię napędzaną węglowodorem uzyskanym z dwutlenku węgla. Wystarczy jeszcze do tego dorzucić drukarkę 3D i krajobraz gospodarczy świata zmieni się gwałtownie.

Węglowodory to paliwa kopalne, ale to co można – na razie w warunkach eksperymentalnych – wytworzyć z CO2 również nim jest – tyle że jest to “paliwo kopalne” w pełni odnawialne! I dlatego ma szanse kompletnie zmienić świat.

3 comments

  • SPrawdzilem……CZlowiek nazywa sie NAzimek jest profesorem UMCS , technologia opracowana w POLSCE W 2009 !!!!

  • DZis ogladalem wywiad z gosciem w jednej ze stacji TV, dodam ze polskiej. Gosciem programu byl jakis profesor ktory mowil wlasnie o tym ze opracowali taka wlasnie metode tylko potrzeba im 10 mln pln na zbudowanie protorypowej wersji takiej instalacji . Skladali wnioski o fundusze UE ale ..UWAGA!!!! osoby ktore rozstrzygaja o przyznaniu/nie przyznaniu dotacji stwierdzily ze to zbyt malo innowacyjny projekt…….

  • Technologia przełomowa dla ludzkości. Przypuszczam, że ci naukowcy zaczną w najbliższym czasie ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach…

Comments are closed.