Monday, August 31st 2015
gru
2011
7

Mapa Antarktydy


Nie raz zastanawiałem się (z pewnością nie ja jeden) nad tym jak naprawdę wygląda Antarktyda pod lodem. Dziś wreszcie się można się o tym przekonać po przestudiowaniu mapy zwanej BEDMAP2. Dane do stworzenia tej mapy zbierano z satelitów, samolotów a nawet psich zaprzęgów. Okazało się, że pod lodem znajduje się niezwykły krajobraz, a to co wystaje z lodu na zewnątrz, to zaledwie 1% mroźnego kontynentu.

Dzięki tej mapie można także w pełni zrozumieć hydrologiczny proces jaki zachodzi na Antarktydzie, gdzie lód tworzy się dzięki opadom śniegu i powoli przesuwa ku wybrzeżom, a tam wielkie jego kawałki (czasem wielkości województwa), odłamują się i przez jakiś czas wędrują po oceanie.

Po raz pierwszy taką mapę Antarktydy stworzono w 2001 rpku, na podstawie 1,9 mln punktów, gdzie dokonano pomiarów. Obecna mapa zwana BEDMAP2 powstała w oparciu o 27 mln takich punktów i jest niezwykle dokładna. Odległość pomiędzy punktami pomiarowymi to 5 km a dokonywano ich najczęściej z samolotów wyposażonych w specjalnie do tego celu przystosowany radar. W przeciwieństwie do skały, radar penetruje skorupę lodową z łatwością, stąd na podstawie echa jakie wraca do odbiornika po wysłaniu sygnału, można z dużą precyzją ustalić ukształtowanie terenu.


Prace nad stworzeniem pełnej mapy Antarktydy trwały wiele lat i jednym z efektowniejszych momentów tego przedsięwzięcia było odkrycie Gór Gamburcewa, których najwyższe szczyty przekraczają 3 tys m n.p.m. Gór jednak nie widać, bo nad nimi jest wciąż jeszcze ponad kilometrowa warstwa lodu.

 • Blip
 • Blogger.com
 • Facebook
 • Flaker
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
advert

Podobne Wpisy

6 Comments on “Mapa Antarktydy”

 1. Mmmmmm.Jak stopnieje do końca to sobie obejrzymy.

 2. A czy ktos porownal ta mape z tymi, ktore ponoc stworzono d.temu, zanim pokrywa lodowa pojawila sie na Antarktydzie ?

 3. Właśnie trzeba by ją porównać z mapą Piri Reisa

 4. …Raczej nie. Popatrz sobie na stare mapy,to tylko zarysy kontynentów,brak precyzji satelitarnej. Jeżeli Reis faktycznie wykreślił Antarktyde, to i tak kontury nijak mają się do tego co widzimy powyżej :)

 5. Antarktyda nie jest Atlantydą, ona spokojnie leży na dnie oceanu Atlantyckiego.

 6. @gfgf: mają się nijak, gdyż twórca mapy, której fragment posiadał Piri Reis, zastosował azymutalne odwzorowanie równoodległościowe, a ono właśnie zniekształca kontury (patrz logo ONZ).

  Więcej tutaj: http://www.infra.org.pl/historia-/zagadki-dziejow/1201-piri-reis-i-zaginiona-mapa-kolumba-

Dodaj komentarz

advert