Monday, August 31st 2015
lis
2010
29

Inteligencja delfinów

Delfiny to zdumiewające zwierzęta. Wszystko wskazuje na to, że nie tylko mają one wysoką inteligencję, ale także potrafią myśleć w sposób abstrakcyjny.
Pod filmem – tłumaczenie.

Spędźcie dzień z delfinami a szybko zorientujecie się dlaczego tak mocno działają one na ludzką wyobraźnię. Lubią się bawić, są towarzyskie i niezwykle zabawne gdy są w naszym otoczeniu. Jednak naukowcy twierdzą, że zwierzęta te mają znacznie więcej do zaoferowania a oni sami dopiero teraz zaczynają rozumieć sposób myślenia tych tzw. wielkomózgich ssaków.

(Randi Kaye) – Łap Nanni!
-Dobra dziewczynka!

Przyjechaliśmy do akwarium w Baltimore, żeby przekonać się o tym jak inteligentne potrafią być delfiny. Można je zobaczyć jak bawią się ze swoim trenerem, ale naukowcy, którzy studiują ich zachowanie uważają, że jest to coś znacznie większego niż zwykła gra. Uważają że ich inteligencja może rywalizować z naszą.

Aby zobaczyć dlaczego naukowcy wydają się być tak podekscytowani (możliwościami delfinów), zeszliśmy w dół, do niewielkiego podwodnego laboratorium z oknem, przez które można było obserwować wnętrze akwarium. Naukowiec Diana Reiss założyła weneckie lustro na to okno. Delfiny nie mogą nas zobaczyć, ale Diana Reiss może studiować ich zachowanie w obecności lustra.

(Diana Reiss) Przyzwyczailiśmy się do myśli, że jesteśmy jedynym gatunkiem na naszej planecie zdolnym do myślenia. Teraz jednak odkrywamy coraz więcej myślących gatunków zwierząt i nie nie zadajemy już sobie więcej pytania czy te zwierzęta mogą myśleć, lecz w jaki sposób one myślą. To co mnie zdumiewa, gdy dać im do zobaczenia lustro, to delfiny zachowują się przed nim podobnie do nas. :)

Diana Reiss studiuje zachowanie delfinów od 25 lat. Większość zwierząt w ogóle nie zwraca uwagi na lustro. Kiedy postawić lustro przed psem, większość psów nie będzie reagować na własne w nim odbicie. Koty też reagują na lustro bardzo rzadko. Inne zwierzęta które zwracają uwagę na swoje odbicie w lustrze, nie mają pojęcia, że patrzą na siebie. Myślą że w lustrze jest inne zwierzę z ich gatunku. Delfiny jednak dobrze wiedzą, że patrzą na siebie i na dodatek są tym wizerunkiem ogromnie zainteresowane. Mamy więc do czynienia z pełną refleksją na temat własnego odbicia w lustrze. Delfiny myślą, że chcą nie tylko popatrzeć na siebie, ale też zobaczyć swoją twarz do góry nogami w towarzystwie wypuszczanych bąbli powietrza.

Wygląda więc na to, że grupa delfinów zaczęła studiować własne odbicia w lustrze, nie będąc w stanie ominąć go obojętnie. Wiele z nich przypatrywało się sobie w pozycji do góry nogami.

(D.Reiss) On jest do góry nogami… Zaraz zacznie szaleć. On jest bardzo pomysłowy – popatrz na to. Wielki pokaz.

Inne delfiny otwierały przed lustrem pyski wystawiając język. Zbliżały oko do lustra, by zobaczyć się z jeszcze bliższej odległości. Wciąż nie jesteście przekonani do tego, że delfiny rozpoznają siebie w lustrze? Popatrzcie na wcześniejsze wideo, na którym sfilmowano eksperyment w 2001 roku. Naukowcy zaznaczyli bok delfina czarnym markerem. Drugi bok delfina pozostawili bez znaku. Delfin momentalnie popłynął w kierunku lustra i skierował znak dokładnie w jego kierunku, jakby chciał zobaczyć w lustrze co też mu zrobiono. Delfiny bez znaku nie przejawiały podobnego zachowania.

Delfiny nie są jedynymi wielkomózgimi zwierzętami, które rozpoznają siebie w lustrze. Słonie poznają siebie także. Zobaczcie co się dzieje podczas testu jaki wykonała D. Reiss w ZOO na Bronxie. Słoń z białym krzyżem namalowanym na jego twarzy, bez przerwy zaglądał do lustra, żeby się zobaczyć.

Powracając do akwarium w Baltimore, Diana Reiss skupia obecnie swoje badania na młodszych delfinach. Podobnie jak ludzkie dzieci, małe delfiny są bardzo ruchliwe i także obserwują swoje odbicie w lustrze. Szybko też pojmują, że patrzą na samych siebie.

(Randi Kaye) Co spodziewasz się odkryć w zachowaniu młodszych delfinów?
(Diana Reiss) Staramy się ustalić w jakim wieku delfiny są w stanie rozpoznać same siebie w lustrze i kiedy w ogóle zaczyna się zainteresowanie lustrem.

Foster, który ma trzy lata zaczął rozpoznawać siebie w lustrze w wieku w którym robią to także ludzkie dzieci. Miał wówczas półtora roku. Niektóre delfiny są zdolne rozpoznać same siebie w wieku 6 miesięcy. Znacznie wcześniej niż ludzkie dzieci.

(D. Reiss) To jest Spirit. Spirit sprawdza. Wciąż zastanawia się co to jest. I co jest zabawne, rozpoznaje w podobny sposób do tego, jak robią to ludzkie dzieci, a także szympansy. Niesamowite. Przechodzą dokładnie te same etapy.
Oto zwierzęta, które oddzieliły się od nas w procesie ewolucji 95 mln. lat temu. Wielkie mózgi przerabiają informacje w podobny sposób.

Dzięki lustru, które jest jednocześnie oknem prowadzącym wprost do delfiniego rozumu, Diana Reiss wierzy, że odkryła bardzo wysoki stopień inteligencji u delfinów – w wielu elementach podobny do tego, jaki tworzy się w ludzkim mózgu. I jeśli jest to prawda – pytanie brzmi: jakie ma to znaczenie dla nas?

(D. Reiss) Na koniec mówi to nam, że powinniśmy popatrzeć na te zwierzęta w innym świetle a przede wszystkim zapewnić im większa ochronę włącznie z akwenami w których żyją. Oznacza to także, że jako ludzie nie jesteśmy sami, bo jesteśmy otoczeni przez inne inteligentne stworzenia

Kiedyś mówiono, że delfiny uśmiechają się do nas. I może jest to prawda…

 • Blip
 • Blogger.com
 • Facebook
 • Flaker
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
advert

Podobne Wpisy

One Comment on “Inteligencja delfinów”

 1. Piękne! Też się uśmiecham do delfinów na filmie :)
  Są tak radosne i mają uśmiechnięte pysiolki! :))
  Ale… mam też luźne skojarzenie z The Event – te wszystkie akwaria, w których żyją delfiny, przypominają mi Inostrankę..

Dodaj komentarz

advert