Friday, August 28th 2015
wrz
2010
26

Skrzydłowiec Leonarda

Kanadyjski student – Todd Reichert – zainspirowany szkicami Leonarda da Vinci dokonał lotu latającą maszyną, napędzaną wyłącznie przy użyciu skrzydeł.

Samolot zwany „Snowbird” przeleciał o własnych siłach, machając napędzanymi przez człowieka skrzydłami, aż 145 metrów. Zdarzenie miało miejsce w klubie szybowcowym w miejscowości Tottenham w prowincji Ontario. O tym, czy wyczyn Kanadyjczyka zostanie uznany jako samodzielny lot za pomocą skrzydeł, zdecyduje Federation Aeronautique Internationale, która zbierze się w tym celu w przyszłym miesiącu.

„Snowbird” jest bardzo lekki i został zbudowany z włókien węglowych i balsy. Jego olbrzymie skrzydła mają rozpiętość 32 m (tyle ile u Boeinga 737), ale waży on tylko 43 kg. Aby utrzymać minimalną wagę samolotu zrezygnowano z silnika pozwalającego mu wzbić się samodzielnie w powietrze i w zamian użyto pick-upa, który przez holowanie pomógł skrzydłowcowi oderwać się od ziemi.

Kiedy lina została odczepiona, kontrolę nad lotem przejął Reichert, który do poruszania skrzydłami użył specjalnej, napędzanej nogami pompy. „Snowbird”, wg uczestników eksperymentu, miał odbyć samodzielny lot przez 19,3 sek. ze średnią prędkością 25,6 km/h. Potwierdzić to mają dane telemetryczne. Krytycy twierdzą jednak, że cały ten lot był niczym innym jak po prostu szybowaniem, po tym jak skrzydłowiec wzbił się w powietrze holowany przez auto.

Konstruktorzy przyznają, że „Snowbird” nie jest najpraktyczniejszym środkiem transportu, niemniej jednak jest urzeczywistnieniem marzeń Leonarda da Vinci z 1485 roku, kiedy to naszkicował on swoją latającą maszynę poruszaną jak ptak, właśnie za pomocą skrzydeł.

  • Blip
  • Blogger.com
  • Facebook
  • Flaker
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
advert

Podobne Wpisy

One Comment on “Skrzydłowiec Leonarda”

  1. Świetne! Gdzie Ty, Chris, wynajdujesz takie osobliwości 😀

Dodaj komentarz

advert